Кацаме в Барселона в четвъртък вечерта, премиерния ден от тридневния Sonar Festival 2019 и директно се отправяме към централния плаж в сърцето на един от най-мулти-култи градовете на Европа, където в момента се случват десетки неща.
разказва: Мартина ПС
Не минава много време и се заговаряме с двама резиденти-посетители. Единият е швед, установил се в Барса, а другият – местен журналист, с амбиция да се премести в Румъния, „заради уникалната техно сцена там“. Двамата описват себе си като „техно сноби“, разбирай хардкор фенове, които обикалят целия свят, преследвайки най-доброто от глобалната електронна сцена по най-квалитетните профилирани музикални събития. Набързо ни въвеждат в картинката: освен предстоящия Sonar, превърнал се в едно от must go събития на всеки уважаващ себе си европейски техно маняк, се оказва че локалната сцена ползва фестивалния хайп и разгръща електронната вакханалия много отвъд границите на официалното събитие, организирайки поредица от мащабни съпътстващи партита, локализирани из целия град, обединени под общото название OFFSONAR (или „извън Sonar”) – за едни по-евтината алтернатива „да се размажат“, а за други – допълнителната възможност да го сторят отвъд фестивалните ограждения.
Техно снобите завършват с експертното заключение: „Тази седмица Барселона е най-доброто място за техно в света“ и не ни трябва много, за да се решим да проверим думите им.
След 40 минути се озоваваме в легендарния местен Razzmatazz club за първото си offsonar преживяване. Вътре ни посреща интериор, приютил поне 1000 жадни за размазващи техно чукове фенове от всякакъв вид: местни парти животни, туристи и експати от цял свят, тинейджъри, хора на средна възраст, всички обединени от идеята за музика. Зад пулта е локален факир с псевдонима Rødhåd, който изобщо не ни разочарова и ни държи на дансинга до 6 сутринта, което си е постижение, имайки предвид че пристигаме директно от летището…
А сега по същество…
Sonar не е просто музикален фестивал, профилиран в електронната сцена. Събитието представлява мащабна платформа, която в продължение на три дни всяка година обединява изкуство, дизайн и технологии музика (за което говори и слогана „Music, Creativity and Technology”) в рамките на две отделни локации (Sónar by Day и Sónar by Night, заедно със Sónar+D, тридневен конгрес, посветен на креативността, изкуството и музикалния бизнес, появил се като съпътстващ модул през 2013).

Sonar се появява през далечната 1994, по това време като едно от първите събития с подобен формат и съдържание. С прецизно подбрана програма, включваща най-доброто и иновативно от богатата гама на електронния звук, комбинирана с различни уъркшопи, дискусии, мийтингс, Sonar бързо се прославя като едно глобално преживяване, включващо цяла вселена от музика и иновации. Събитието е своеобразна вселена, помещаваща всички нови течения на електронната култура, разбирана в най-широк мащаб. Разбира се, с всяка година събитието става все по-голямо и по-голямо, a в програмата биват включени и световни музикални величия от най-различни музикални жанрове (за сведения – сред топ звездите, които се изявиха на фестивала през 2018 бяха Том Йорк, Bonobo, LCD Soundsystem и др.) Тази година като привличащи по-масова публика големи имена бяха хипер актуалните в момента хип-хоп величия (като Skepta), които доведоха цяла армия парти келеши, класиците на електронния звук Underworld с верните си фенове още откакто Trainspotting бе начело на филмовите класации, латино поп дивата Bad Gyal, хипстър иконата Sevdaliza и други… Сред топ диджеите се откроиха суперзвездата на берлинската сцена Paul Kalkbrenner, тунизийският продуцент Deena Abdelwahed, Actress – актуалната британска звезда на абстрактното техно, парижкият дует Acid Arab, прочул се с великолепните си миксове от дийп хаус и традиционна арабска музика, K Á R Y Y N – едно отново супер актуално име, идващо от Ел Ей и криещо зад себе сирийска емигрантка; Британецът диджей Том Шепърд, известен като Floating Points, който размазва с крайно иновативния си 6-часов сет, и още: ирландецът Max Cooper, Mans O, арт-грайм продуцента Lotic, британската хаус звезда Maya Jane Coles и колегата й от Острова Artwork, белгийският феномен на техното Amelie Lens и много, много ама много други.

Ако може да се обобщи с цифри, за трите си дни и две нощи Sonar 2019 привлече общо над 105 000 посетители от цял свят, чийто колорит и разнообразие само бихте могли да си представите, представи повече от 140 пърформънса; с повече от 300 гостуващи артисти от над 36 държави от цял свят: общо взето едно наистина стойностно мултикултурно, мултижанрово и мултисоциално събитие, което определено си заслужава да видиш поне веднъж в живота си, независимо кефиш ли се на електронна музика или не, защото е наистина ГО-ЛЯ-МО.
Три пъти аплодисменти и за организацията, която, традиционно за барселонските фестивали, бе перфектна във всяко едно отношение и направи цялата тази вселена да просъществува през трите дена на краткия си живот не просто благополучно, а направо по ноти.
И за да не кажеш че атмосферата ни е размекнала мозъците и ни е лишила от градивна критика, ще споменем и някои минуси, които трябва да имаш предвид, решиш ли да се гмурнеш в Sonar догодина. Както отбелязахме по-горе, фестивалът е разделен в две отделни локации: едната (Sonar Village, където се случва дневната програма, с доста централно разположение в града и същината на феста – Sonar Night, изнесена в мащабна полуиндустриална, полупанаирна част на Барселона, съставена предимно огромни халета, отделени едно от друго с екстериорни площи).
Една от големите ни изненади бе именно избраната локация, която бързо стопи илюзиите за традиционния летен европейски опън ер фестивал. На фона на 30-градусовите юлски барселонски вечери и вкарвайки в контекста едни 50 хиляди ВСЯКАКВИ хора на всякакви вещества, фестивал, чийто мейн стейджове се помещават на закрито би бил проблем за обострените клаустрофобици или хора, които много, много не обичат мелета и чужда пот по себе си (референция със Spirit of Burgas 2012 по време на Prodigy, но без да си на плажа, а в хале).
Отново ограничените пространства бяха и причината, придвижването от една сцена на друга да стане тотално невъзможно по време на най-чаканите лайвове на вечерта, тъй като мощната човешка маса уплътняване до косъм паралелните и отделени едно от друго посредством входове пространства. Общо взето може да бъде тежичко като температура и човешка наситеност на квадратен метър, така че прави му сметката.
Но пък е адски, адски забавно и интересно, имайки предвид огромното разнообразие на най-актуалните имена на година и разбира се – хората: публиката на Sonar съставлява жадни за хубав живот хюмъни от цял свят, на всякакви възрасти, с всякаква сексуална, културна, социална и философска ориентация и сама по себе си е една от големите атракции.
На подобни мащабни европейски форуми човек започва да се чувства гражданин на света в най-широкия смисъл, а какво по-хубаво от това, драги читателю. Затова не се чуди, а буквай Sonar 2020!
- Total: 0