„Дивата круша“ на Нури Билге Джейлан е в конкурсната програма в КАН! Проект от София Митийнгс 2016 е в „Седмица на критиката“ в Кан

„Дивата круша“ на Нури Билге Джейлан е в конкурсната програма в КАН! Проект от София Митийнгс 2016 е в „Седмица на критиката“ в Кан

Световната премиера на „Дивата круша“ на Нури Билге Джейлан, копродукция с България (РФФ Интернешънъл, Стефан Китанов),
подкрепен от ИА „Национален Филмов Център“, закри конкурсната програма на 71-вия кинофестивал в Кан.

3-часовият филм на турския майстор беше приет от публиката изключително емоционално и след прожекцията имаше над 15-минутни възторжени аплодисменти.

Ето и някои от коментарите на кинокритиците, публикувани непосредствено след премиерата на филма:

* * *

„Спокойният, бавен и великолепен филм на турския режисьор следва един съмняващ се в себе си млад писател, който се завръща в родния се дом, за да се изправи срещу горчивите истини на реалността. „Дивата круша“ е нежен, човечен, красиво направен и великолепен актьорски филм, подписан от притежателя на „Златна палма“ Нури Билге Джейлан: приказлив, изпълнен с хумор, но и с печал, създаден в неговия неповторим и много привлекателен стил. Това е една елегия, посветена на идеята за спомените от детството и родния край – и как завръщането към тях понякога има горчив вкус…“

„The Guardian“, Питър Брадшоу

* * *

„Още една визуално богата камерна творба ни бе предложена от Нури Билге Джейлан, която изгражда сложни взаимоотношения с удивителна естественост.

Със „Зимен сън“ турският режисьор промени до известна степен стила си, като увеличи значението на по-детайлните диалози в богатите на визуални елементи свои творби. „Дивата круша“ отива още по-далече, като изгражда сложни човешки взаимоотношения с удивителна естественост и плътност, а възприемането и осмислянето им в цялата им сложност е практически невъзможно. Както и в предишните му филми, Джейлан и неговите колеги-сценаристи (съпругата му Ебру, заедно с Акин Аксу, който и участва във филма) развиват удивително сложни диалози, които обединяват философията, религиозната традиция и етиката заедно в хипнотизираща словесна фуга.“

„Variety“, Джей Уайзбърг

 

* * *

„Поколения се сблъскват в история, посветена на възмъжаването, представена от носителя на „Златна палма“ Нури Билге Джейлан. Връщайки се на сцената в Кан четири години след като спечели най-престижното отличие на фестивала със своя поглед към отношенията в едно семейство, пресъздаден в „Зимен сън“, турският режисьор отправя мрачен поглед към своята родна страна, освободен от лирични отклонения и радост. Бавни и изненадващо приказливи, трите часа на филма не са най-бързо течащото време и усещането е сякаш навлизаш в дълъг роман (героят има желание да стане писател), привързан към философията, религията, политиката и моралните пъзели. При все това последните епизоди си заслужават чакането и обединяват многобройните нишки в историята, като предлагат класическа развръзка за един млад мъж, който се опитва да открие себе си…“

Hollywood Reporter“, Дебора Йънг

* * *

„Нури Билге Джейлан, който вече има в колекцията си много награди от Кан – включително „Златна палма“ (за „Зимен сън“) и две Големи награди на журито (за „Имало едно време в Анадола“ и „Отчуждение“), не е познат с лаконичност или достъпност на неговите разкази. Верен на стила си, този път той поставя още повече изисквания към своята публика в една отрезвяваща, красиво заснета, екзистенциална творба, посветена на конфронтацията между син и неговия баща, която се занимава не само с пропастта между поколенията, но и с много повече проблеми.“                                                                     

„Screendaily“, Дан Файнару

* * *

„Дивата круша“ е копродукция между Турция, Франция, Германия, България, Босна и Херцеговина, Македония и Швеция. Основен продуцент е дългогодишният творчески партньор на Джейлан – Зейнеп Атакан. Копродуценти са Александър Мале-Гай, Фабиан Гасмия, Стефан Китанов, Мирсат Пуриватра, Лабина Митевска, Катарина Краве и Хенри Черняк.

Копродукцията е дело на Zeyno Film, Memento Films Production, Detail Film, РФФ Интернешънъл (България), Sisters and Brother Mitevski, 2006 Produkcija Sarajevo, Film i Vast, Chimney Pot, а финансовите институции, които застават зад тази продукция, са Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü
Arte France, Medienboard Berlin-Bradenburg, ИА „Национален филмов център“ – България, Macedonian Film Agency, Fondacija za Kinematogafiju Sarajevo, MPA APSA Academy Film Fund, в партньорство с Ню Бояна Филм Студио.

 

Още новини по темата:

„Дивата круша“ на Нури Билге Джейлан е в конкурсната програма в КАН!

За първи път от 23 години българска копродукция ще се състезава за „Златната палма“

Осмият пълнометражен филм на турския майстор, носител на Златна палма и още шест награди от най-престижния филмов фестивал в света, е копродукция между Турция, Франция, Германия, България (РФФ Интернешънъл), Босна и Херцеговина, Македония, Швеция и Катар. Продуцент на филма е Зейнеп Атакан. Копродуцент от българска страна е директорът на София Филм Фест Стефан Китанов. Филмът е реализиран с подкрепата на българския Национален филмов център, Евроимаж,  фондовете на държавите копродуценти и в партньорство с филмовото студио Ню Бояна в София.

Главният герой на филма, Синан, е страстен почитател на литературата и винаги е искал да стане писател. Когато се завръща в родния си град в Анадола, влага цялата си енергия в намирането на средства, с които да издаде книгата си, но се оказва, че го преследват дълговете на баща му…

Предстоят ни вълнуващи дни. Да пожелаем успех на „Дивата круша“, Нури Билге Джейлан и неговия екип в Кан!


Новият филм на полската режисьорка Агнешка Смочинска „Fugue“ („Fuga“), който беше представен като проект в програмата на София Мийтингс през 2016 година, е един от 7-те игрални филма, включени в конкурсната програма на „Седмица на критиката“ в Кан.

Пазарът на филмови проекти и филми в София вече извоюва сериозен авторитет и международно признание, като неговата основна цел е подпомагане създаването на нови европейски копродукции. Това е единственото по рода си професионално събитие в България, подкрепено от програма „Творческа Европа МЕДИА“ на Европейския съюз.

Дебютният филм на Смочинска „Дъщерите на дансинга“ („The Lure“) беше представен в конкурсната програма на 20-ия София Филм Фест и получи наградата на младежкото жури на фестивала. Начело на журито на „Седмицата на критиката“ през 2018 година в Кан е норвежкият режисьор Йоаким Триер, чиито филми „Oslo, August 31“ и „Louder Than Bombs“ са представяни в различни програми в Кан, както и на София Филм Фест.

Резултатите от надпреварата в Канската „Седмица на критиката“ ще станат ясни на 17 май.