София става домакин на фестивала „All Girls Graffiti Festival“, който обединява жени графити артистки от различни точки на света. Фестивалът започва в Белград, а сега преминава отвъд границите – талантливата българска графити артистка Елена Котева, a.k.a. CHRO, донася „All Girls Graffiti Jam“ – „Помни коя си“ в София.
А сега „готвачът“ на това тридневно цветно спрей приключение ще ни сподели всичко, свързано с него.
Елена: Здравей, Елена! Баш ни е драго. Много се зарадвахме, когато уловихме новината, че точно ти заформяш този цветен и пълен със свобода „графити взрив“ в сърцето на София. Ние добре се познаваме и трудно мога да разкажа за супер яката енергия, която носиш… но все пак, представи се с няколко думи.
Елена Котева: Аз съм Елена и тази година станаха 20 години, откакто рисувам със спрейове по стени. Работя корпоративна работа, но не мога без да рисувам. Обичам животните и тази година организирам женски графити фестивал – „All Girls Graffiti Jam“ – „Помни коя си“. Рисувам предимно по стени, но се е случвало да правя и обложки за музикални проекти – предимно в рапа. Хип-хоп любител съм, но това не означава, че слушам само рап – харесвам и други алтернативни стилове. Обичам да обикалям места, на които не съм била, и съм социална личност.
Елена: Как възникна идеята за графити фестивала „All Girls Graffiti Jam“ – „Помни коя си“?
Елена Котева: Идеята започна с желанието на сръбкинята TKV (The Kraljica Vila – The Queen Fairy) да събере женски екип, с който да творят заедно. През 2018 г. започва като малък джем с шест графити артистки. С годините фестивалът се разрасна, включи различни работилници и дейности, свързани с култура и изкуство, в културния център „Дорчол Платц“ (Dorčol Platz). Стените започнаха да се обновяват ежегодно и това даде начало на нова вълна в стрийт арт движението. Артистките ставаха все повече и всяка от тях се развиваше – всяка има какво да каже и чрез изкуството си да бъде глас на народа.
Но не говорим за народа на някоя конкретна държава, не говорим за пол, предпочитания и т.н., а за теми, които засягат всички ни. Аз самата станах част от този фестивал чак през 2023 г. като артист. Винаги съм искала да имам свое женско крю и заедно да показваме какво можем и какво носим в главите и душите си – към цялото общество.
Графитите и стрийт артът са толкова силни, защото дори хора, които не се интересуват от култура, не могат да избегнат срещата с уличното изкуство – било то легално или не. Но дори и когато е определяно като нелегално, това си остава творчество, което гръмко изразява своите разбирания. Никой не е длъжен да е съгласен или да го харесва. Но то е там – и съществува.
Така и жените в т.нар. „мъжки“ начинания съществуват – и са не по-малко кадърни от мъжете. Не искаме да се правим на „много яки“, а просто искаме място, където да бъдем себе си, да се развиваме и да даваме поле за изява на повече жени. Защото ни има.
Елена: Разкажи ни каква е основната мисия на събитието?
Елена Котева: На всяко издание на „All Girls Graffiti Jam“ има тема, свързана с различни неща, които искаме да покажем. Тази година темата е „Помни коя си“.
Тя може да бъде разбрана по много начини, но според мен основният е: всяка от нас – плаха или не – да си спомни за силата, която притежава. Можем да постигнем много, стига да вярваме, че можем. Да, трудно е. Нищо хубаво не идва лесно. Но ние умеем да се справяме с трудностите.
Понякога това да поемем по непознат и труден път може да ни отведе до заветната цел. А може би именно онова, което изразяваме чрез призмата на изкуството, е това, което ще ви даде сили, посока – а защо не и вашата лична заветна цел.
Най-важното е да дадем глас на жените в изкуството – онези, които имат какво да кажат.
Елена: Кои са основните послания на тазгодишното издание?
Елена Котева: Посланието, което искаме да предадем на хората, е: не забравяй, че животът може да бъде и друг. Можеш да избягаш от насилието. Можеш да живееш спокойно. Можеш да откажеш нещата, които те спъват. Можеш да дадеш шанс на себе си. Повярвай си! Спомни си, че можеш и че си напълно достатъчна.
Елена: Колко артисти участват и как ги подбирате?
Елена Котева: За самите стени тази година сме 21, но освен графити и стрийт арт имаме още доста, които чак не мога да ти преброя. Има работилници, имаме танцьорки на кънки, брейкденсърки, художнички на картини, бижута, лонгбордистка, момиче за четене на Таро и т.н.
Елена: Фестивалът събира само български творци или има и международно участие?
Елена Котева: От България сме предимно, но най-много на стените са резидентките от Сърбия. Имаме също участници от Хърватска, Австрия, Унгария, Франция, Румъния.
Елена: Колко време отнема организацията на нещо толкова голямо и кои бяха най-големите предизвикателства за теб?
Елена Котева: За тазгодишното издание подготовката започнах средата на октомври. Това бяха месеци, в които, освен да ходя на работа, да взимам поръчки, да пътувам и рисувам за кеф и самоусъвършенстване, аз всъщност говорех с множество хора. Ако не беше това множество хора, нямаше да мога да осъществя това ми желание. Защото то си е желание. Исках това нещо, което изпитвам в Сърбия, да го имаме и ние, да го усетят повече момичета, освен мен. Самото събитие да расте извън границите. Ние сме навсякъде и няма да спре да ни има.
Въпреки че седем месеца по-рано започнах с организацията и се старах да планирам и предвиждам всякакви ситуации, срещнах и някои спънки. Това пък от малцинство хора, на които им подаваш ръка, а не искаш от тях — с цел да те саботират. „На Вуте кокошарника да му гори и затова аз ще си запаля моята къща.“ Но „добре, че докато едни ми палят бараката, другите ми подливат вода“.
Наистина, много повече са хората, които дават много от себе си, за да помогнат събитието да се случи. Хората зад кулисите — не само артисти, а и доброволци, партньори, спонсори, съмишленици и приятели. Приятелите на приятелите на приятелите се надъхаха да помогнат за осъществяването на тази идея по един или друг начин. Вълшебно е. Мога да кажа, че сме имали малко препятствия, но имаме много повече запознанства, сътрудничество и вяра в нашата кауза. Подкрепа от различни брандове.
Елена: С какъв тип институции или партньори работите – община, галерии, спонсори?
Елена Котева: Понеже сме в частна сграда, която помещава ателиета и работилници на различни видове страшно талантливи хора (дори да се пробвам, не бих могла да ги изброя), във всякакви сфери, общината не ни е нужна, за да си боядисаме няколко етажа и един скейт парк в сграда до Сточна гара. Но на няколко пъти при планирането имахме смени на локацията. Мислехме опции за навън. Но пък и искахме да имаме място, където да направим освен рисуването и всичките работилници, уроци, музика, културно място, артистките да се чувстват комфортно и така нататък. За навън, когато мислехме варианти, от общината и с подкрепата на 0511, бяхме повече от добре дошли. Но има много фактори. Единият е свободните дати на момичетата, които ще рисуват. Това е първото, даже. А другото много важно нещо е времето. Фестивалът е на 16, 17 и 18 май. Този петък, събота и неделя. Ще вали, само да спомена, точно тогава. Но нас това не ни интересува, защото домакините ни от Culture Lab / Five High skate park са ни приютили в най-яката ърбън сграда по земите на Европа, които аз съм помещавала (била съм тук там). Имаме си латекс от Мегахим, спрейове от My Spotshot Graffiti AKA Sprays. Ще имаме мърч на брейкденсърската марка „Доспехи“, която съвсем скоро се роди и освен на събития с брейк, не може да си ги купиш. Няма онлайн поръчки. Хората не им е оферта да пращат по куриери тениски, а да учат младите как се играе брейкденс. В събота и неделя от 13:00 до 17:00 ще танцуват на 4-я етаж от сградата. Специално ще дойдат в събота и Roll With Flava, да дадат уроци по танци на кънки, за което посетителите си носят кънки. Дрехи и бижута от Electro Violet Clothes, принтове от Mano d’Ana и картините от серията с шипове на Елена Иванова. Имаме много, наистина много. Можем и още и тази огромна сграда е супер благосклонна към нашата идея и ако не беше подкрепата на Чудомир Драгнев (Culture Lab) и Румен Герасимов (5 High Skate Park), ние изобщо нямаше да сме там, където сме. Имаме и наистина много хора, които се включиха като приятели и всеки е готов да бутне по рамо. Това нещо от обществото, което познавам пряко и непряко, е нещото, което прави фестивала възможен. От хората за хората. И на вас сме ви много благодарни, че ни взимате интервю и отразявате нашия глас. Смятаме, че култура има. И тя е възможна чрез всеки един от нас. Всеки с каквото може да подкрепи едни 20ина момичета да оставят следата си по стените.
Елена: За нас е абсолютно удоволствие да си поговорим с теб и за нещо направено с толкова любов и емоции. Кажи ни какво място заема фестивалът в културния живот на София според теб?
Елена Котева: Ключово. Такъв фестивал в България не е имало. Изграждаме една силна женска сцена. Имаме какво да кажем и си го казваме всеки чрез своя начин.
Надявам се нашето събитие да спомогне предаването на щафетата на малките и да ги надъхва и те да творят, да се учат и упражняват. Защото без тренировка, успехът не е гарантиран. А и всички ние се учим, докато сме живи.
Според мен предстои да се каже точно какво място заема фестивалът. Аз по-скоро мога да споделя какво имам желание да бъде. Имам желание да е сцена, на която жени да се събират, да разменят опит, да творят и да вдъхновяват следващите поколения. За децата да го правим. А и не само децата да възпитаваме на културен живот, а и порасналите.
Елена: Имате ли отзиви от жителите на града и местната общност?
Елена Котева: На общността, която се помещава в тази сграда, докато подготвяме терена, е повече от любезна. Надявам се жителите на града да дойдат и просто да влязат в един красив свят. Да видят какво е възможно.
Елена: Какво ще се случи с графитите след края на фестивала – ще останат ли на мястото, на което ще се проведе събитието?
Елена Котева: Да, те ще останат там, докато собствениците не решат да ги махнат. Или не направим друго събитие. Засега идеята е да могат да се видят за повече време.
Елена: Ще има програма за млади или начинаещи артисти?
Елена Котева: Да, ще има. Имаме състезание в неделя, 18 май 2025 г., от 12:00 до 14:00 ч. на скица. Записването ще става от 10:00 до 12:00 ч. на бара на скейт парка, последния етаж (5-ти, няма асансьор). Като и другата част от програмата е подходяща за по-младите.
Елена: Какви други събития съпътстват графитите – концерти, лекции, уъркшопи?
Елена Котева: Имаме „Начални стъпки в лонгбординга с Катрин“, уроци по танци на кънки (носете си кънки), уроци по линография, ще имаме workshop, в който да преобразите старата си тениска с шаблони. Имаме четене на Таро, което също е много интересно, но и то, като кънките и други активности, са само в събота.
Елена: Какви са бъдещите ви планове – ще има ли следващо издание?
Елена Котева: Силно желаем това да е успешно и да е само начало на по-успешни събития. Това събитие според мен трябва да се случва независимо точно къде, дали ще е в Белград, София или на друго място. Сега се случва в София, защото аз последвах мечтата си.
Елена: Какви промени би искала да видиш в отношението към уличното изкуство в България?
Елена Котева: Бих искала хората да станат буквално по-адекватни към разграничаването на някои неща. И не тези, които рисуват бунта си по стените, вредят на обществото, а може би е някой друг.
Елена: Какво би казала на човек, който смята графитите за вандализъм, а не за изкуство?
Елена: Свободен е да вярва в каквото си иска. И аз съм свободна да рисувам и през моята свобода да рисувам по стени, аз не нарушавам неговата свобода.
С „All Girls Graffiti Jam“ – „Помни коя си“ в София уличното изкуство получава нова посока – женска, гласна, обединяваща. Това не е просто фестивал, това е сцена, която ще вдъхнови следващото поколение. Защото култура има – и тя се случва, когато жените си спомнят кои са.
Благодарим на супер яката Елена за откровенията, а вие, приятели, не се чудете какво ще правите през уикенда, а се отправяйте към феста.
Линк към събитието и пълна програма тук.
- Total: 0